lubiemurale

Piękne ogrody na terenach klimatu umiarkowanego

Tereny zielone na francuskiej ziemi

Ogrody zakładane w stylu francuskim charakteryzują się przede wszystkim niesamowitym porządkiem, symetrią i dokładnymi układami geometrycznymi rozsadzonych roślin. Ich istotnym detalem są gazony pełne kolorowych kwiatów takich jak przykładowo bratki, goździki czy lwie paszcze, które ogrodzone powinny być nisko strzyżonymi żywopłotami.

W ogrodzie francuskim koniecznie powinny pojawić się rzeźby wykonane przez odpowiednio przycięcie bukszpanu lub tui. Ten typ ogrodu ze względu na nieodzowny ład i porządek wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych a przy profilowaniu roślinności ogromnej cierpliwości i doświadczenia ogrodniczego.

Ogród w stylu angielskim

Cechą charakterystyczną ogrodu angielskiego są przede wszystkim drzewa z rozłożystymi konarami obrośnięte kwitnącymi powojnikami. Na dokładnie przystrzyżonych trawnikach pojawiają się rabaty kwiatów, które kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni i z daleka przypominających ferie różnokolorowych plam.

Najczęściej raby nasadzane są tulipanami, czosnkiem ozdobnym azaliami a nawet trawami ozdobnymi. Koniecznym elementem angielskiego ogrodu są otoczone przystrzyżonym bukszpanem poletka obsadzone warzywami bądź ziołami. Z pozoru chaotyczne nasadzenie roślin, które wręcz zaciera się z linią naturalnej przyrody tworzy wyjątkowo tajemniczą przestrzeń idealnie dopasowaną do terenu, na którym zaprojektowany został ogród.